Vishay/Beyschlag MCT06030C2201FP500
MCT06030C2201FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2201FP500
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2201FP500.pdf
Availability of MCT06030C2201FP500
QUANTITY
MCT06030C2201FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2201FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2201FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2201FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2201FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C2201FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2201FP500
MOSFET 2N-CH 20V 0.63A SOT-363 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG 30.5M datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf