Vishay/BCcomponents MCT06030C2269FP500
MCT06030C2269FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2269FP500
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2269FP500.pdf
Availability of MCT06030C2269FP500
QUANTITY
MCT06030C2269FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2269FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2269FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2269FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2269FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2269FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2269FP500
IC REG ISOLATED 7V 286MA 12SOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1A 330 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 20.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf