Vishay/BCcomponents MCT06030C2471FP500
MCT06030C2471FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2471FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.47K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2471FP500.pdf
Availability of MCT06030C2471FP500
QUANTITY
MCT06030C2471FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2471FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2471FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2471FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2471FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2471FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2471FP500
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf