Vishay/Beyschlag MCT06030C3001FP500
MCT06030C3001FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C3001FP500
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C3001FP500.pdf
Availability of MCT06030C3001FP500
QUANTITY
MCT06030C3001FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C3001FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C3001FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C3001FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C3001FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C3001FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C3001FP500
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC 12STAGE BIANRY RIPPLE 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP VARIABLE GAIN 100-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TOUCH SCREEN 19.34W" CAP W/CONT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf