Vishay/BCcomponents MCT06030C3012FP500
MCT06030C3012FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C3012FP500
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C3012FP500.pdf
Availability of MCT06030C3012FP500
QUANTITY
MCT06030C3012FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C3012FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C3012FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C3012FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C3012FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C3012FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C3012FP500
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 60 POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 4BA BRASS 1/8" datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf