Vishay/BCcomponents MCT06030C3901FP500
MCT06030C3901FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C3901FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C3901FP500.pdf
Availability of MCT06030C3901FP500
QUANTITY
MCT06030C3901FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C3901FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C3901FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C3901FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C3901FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C3901FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C3901FP500
BATTERY CONTACT UNIVERSAL PCB datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TPMS 3P PLUG ASSY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf