Vishay/Beyschlag MCT06030C4703FP500
MCT06030C4703FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4703FP500
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4703FP500.pdf
Availability of MCT06030C4703FP500
QUANTITY
MCT06030C4703FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4703FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4703FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4703FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4703FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C4703FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4703FP500
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 4MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.5MM M/M 2M SHLD datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UF.L NO SW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf