Vishay/Beyschlag MCT06030C4751FP500
MCT06030C4751FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4751FP500
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4751FP500.pdf
Availability of MCT06030C4751FP500
QUANTITY
MCT06030C4751FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4751FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4751FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4751FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4751FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C4751FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4751FP500
FIXED IND 68UH 610MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 50MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf