Vishay/BCcomponents MCT06030C4752FP500
MCT06030C4752FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4752FP500
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4752FP500.pdf
Availability of MCT06030C4752FP500
QUANTITY
MCT06030C4752FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4752FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4752FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4752FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4752FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4752FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4752FP500
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 64B SC/SCM datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL R/A datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 98POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
LED IR 1.8MM 850NM RND Z-BEND datasheet.pdf