Vishay/BCcomponents MCT06030C4990FP500
MCT06030C4990FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4990FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4990FP500.pdf
Availability of MCT06030C4990FP500
QUANTITY
MCT06030C4990FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4990FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4990FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4990FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4990FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4990FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4990FP500
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf