Vishay/BCcomponents MCT06030C4994FP500
MCT06030C4994FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4994FP500
Brief Description
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4994FP500.pdf
Availability of MCT06030C4994FP500
QUANTITY
MCT06030C4994FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4994FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4994FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4994FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4994FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4994FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4994FP500
CONN HOUSING 18POS .100 SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf