Vishay/BCcomponents MCT06030C8209FP500
MCT06030C8209FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C8209FP500
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C8209FP500.pdf
Availability of MCT06030C8209FP500
QUANTITY
MCT06030C8209FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C8209FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C8209FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C8209FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C8209FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C8209FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C8209FP500
CONN HEADER 3POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 2.7 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK MARKING datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4W datasheet.pdf
180F 500V 25X45MM 85C 5000H datasheet.pdf