Vishay/BCcomponents MCT06030D3481BP100
MCT06030D3481BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3481BP100
Brief Description
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3481BP100.pdf
Availability of MCT06030D3481BP100
QUANTITY
MCT06030D3481BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3481BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3481BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3481BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3481BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3481BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D3481BP100
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
HEAD IDC MTA 156 C/EDGE W/O TL datasheet.pdf
187 CAP HSG ASSY 2P DARK GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 26CKT R/A SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf