Vishay/BCcomponents MCT06030D5222BP100
MCT06030D5222BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D5222BP100
Brief Description
RES SMD 52.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D5222BP100.pdf
Availability of MCT06030D5222BP100
QUANTITY
MCT06030D5222BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D5222BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D5222BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D5222BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D5222BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D5222BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D5222BP100
CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .125" .051"L datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LAPPING FILM 263X TYPE P datasheet.pdf
DSUB HAND CRIMP TOOL POWER CONT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 840MA 505 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.9A 19 MOHM TH datasheet.pdf