Vishay/BCcomponents MCT06030D7322BP500
MCT06030D7322BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D7322BP500
Brief Description
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D7322BP500.pdf
Availability of MCT06030D7322BP500
QUANTITY
MCT06030D7322BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D7322BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D7322BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D7322BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D7322BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D7322BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D7322BP500
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 36A D1 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf