Vishay/BCcomponents MCT06030D7680BP500
MCT06030D7680BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D7680BP500
Brief Description
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D7680BP500.pdf
Availability of MCT06030D7680BP500
QUANTITY
MCT06030D7680BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D7680BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D7680BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D7680BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D7680BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D7680BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D7680BP500
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 40PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf