Vishay/BCcomponents MCT06030E2741BP100
MCT06030E2741BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E2741BP100
Brief Description
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E2741BP100.pdf
Availability of MCT06030E2741BP100
QUANTITY
MCT06030E2741BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E2741BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030E2741BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E2741BP100
Related LinksMCT06030E, MCT06030E2741BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E2741BP100 Details Description
Related parts for MCT06030E2741BP100
TOUCH SCREEN 17.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK GENERAT SAS/SATA 16 TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1 GHz, 5,500 V/us Low Distortion Amplifier IC datasheet.pdf