Vishay/Dale RLR20C1101FPBSL
RLR20C1101FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1101FPBSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1101FPBSL.pdf
Availability of RLR20C1101FPBSL
QUANTITY
RLR20C1101FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1101FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1101FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1101FPBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1101FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1101FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C1101FPBSL
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 R/A datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf