Vishay/BCcomponents MCT06030F1002BP100
MCT06030F1002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030F1002BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030F1002BP100.pdf
Availability of MCT06030F1002BP100
QUANTITY
MCT06030F1002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030F1002BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030F1002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030F1002BP100
Related LinksMCT06030F, MCT06030F1002BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030F1002BP100 Details Description
Related parts for MCT06030F1002BP100
DIN CONN HEADER 90POS 2 ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES 2.5MBAR DIFF DIP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf