Fairchild Semiconductor MCT2202300W
MCT2202300W picture photo
Mfg. Part Number
MCT2202300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MCT2202300W.pdf
Availability of MCT2202300W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCT2202300W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT2202300W
Internal Part NumberEIS-MCT2202300W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)63% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)125% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 2µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT2202300W
Related LinksMCT22, MCT2202300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MCT2202300W Details Description
Related parts for MCT2202300W
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS 1MM SLD datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf