Vishay/BCcomponents MCU08050C2004FP500
MCU08050C2004FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C2004FP500
Brief Description
RES SMD 2M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C2004FP500.pdf
Availability of MCU08050C2004FP500
QUANTITY
MCU08050C2004FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C2004FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C2004FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C2004FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C2004FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C2004FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C2004FP500
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP 1000F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CABLE 16COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf