Vishay/BCcomponents MCU08050C5622FP500
MCU08050C5622FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C5622FP500
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C5622FP500.pdf
Availability of MCU08050C5622FP500
QUANTITY
MCU08050C5622FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C5622FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C5622FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C5622FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C5622FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C5622FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C5622FP500
MODULE SCR/DIODE 135A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf