Vishay/BCcomponents MCU08050C7502FP500
MCU08050C7502FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C7502FP500
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C7502FP500.pdf
Availability of MCU08050C7502FP500
QUANTITY
MCU08050C7502FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C7502FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C7502FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C7502FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C7502FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C7502FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C7502FP500
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL CHIPCORDER 20QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FPG-PP12 TO PANASONIC SERVO INTR datasheet.pdf
24AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf