Vishay/BCcomponents MCU08050D1001BP100
MCU08050D1001BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1001BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1001BP100.pdf
Availability of MCU08050D1001BP100
QUANTITY
MCU08050D1001BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1001BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1001BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1001BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1001BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1001BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1001BP100
QKE HDR datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf