Vishay/BCcomponents MCU08050D1001DP500
MCU08050D1001DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1001DP500
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1001DP500.pdf
Availability of MCU08050D1001DP500
QUANTITY
MCU08050D1001DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1001DP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1001DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1001DP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1001DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1001DP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1001DP500
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20VFBGA datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V RADIAL datasheet.pdf
2.0IN 14-16 GAUGE 3/8-16 THREADE datasheet.pdf
ADAPTER DIP-40 TO QFP-144 datasheet.pdf
POWER USB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf