Vishay/BCcomponents MCU08050D1502BP100
MCU08050D1502BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1502BP100
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1502BP100.pdf
Availability of MCU08050D1502BP100
QUANTITY
MCU08050D1502BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1502BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1502BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1502BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1502BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1502BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1502BP100
POLYSWITCH RXE SRS 0.50A 1"MINLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ32B PG42 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf