Vishay/BCcomponents MCU08050D1742BP500
MCU08050D1742BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1742BP500
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1742BP500.pdf
Availability of MCU08050D1742BP500
QUANTITY
MCU08050D1742BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1742BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1742BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1742BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1742BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1742BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1742BP500
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FITTING BASE COUPLER OFWHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8-SOIC datasheet.pdf
POCKET PROJECTOR MPRO180 datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf