Vishay/BCcomponents MCU08050D1802BP500
MCU08050D1802BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1802BP500
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1802BP500.pdf
Availability of MCU08050D1802BP500
QUANTITY
MCU08050D1802BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1802BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1802BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1802BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1802BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1802BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1802BP500
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 9.805K OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 156.253MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD80 datasheet.pdf