Vishay/BCcomponents MCU08050D2940BP100
MCU08050D2940BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2940BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2940BP100.pdf
Availability of MCU08050D2940BP100
QUANTITY
MCU08050D2940BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2940BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2940BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2940BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2940BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2940BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2940BP100
KIT DEVELOPMENT FOR ATA6827 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC 2.93V NANOPWR MON 6SON datasheet.pdf
CABLE RCPT 3PORT PUSH-IN 130MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
BOARD ADD-ON NRF T CLICK datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 100MA 20 OHM TH datasheet.pdf