Vishay/BCcomponents MCU08050D4701BP100
MCU08050D4701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4701BP100
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4701BP100.pdf
Availability of MCU08050D4701BP100
QUANTITY
MCU08050D4701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4701BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4701BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4701BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4701BP100
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 25MA TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC/DAC 8-BIT I2C 16-HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 250X99MM 230VAC datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 03 CKT TIN datasheet.pdf
2POS SPRING PROBE CONN datasheet.pdf