Vishay/BCcomponents MCU08050D4871BP100
MCU08050D4871BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4871BP100
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4871BP100.pdf
Availability of MCU08050D4871BP100
QUANTITY
MCU08050D4871BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4871BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4871BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4871BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4871BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4871BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4871BP100
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
FUSE 160A 690V 1GKN/50 AR UC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220CP-3 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf