Vishay/BCcomponents MCU08050D4991BP100
MCU08050D4991BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4991BP100
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4991BP100.pdf
Availability of MCU08050D4991BP100
QUANTITY
MCU08050D4991BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4991BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4991BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4991BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4991BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4991BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4991BP100
RES ARRAY 15 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 7.7VC SC74 datasheet.pdf
DIODE ULTRAFAST 15A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf