Alt EP20K200RC240-2
EP20K200RC240-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K200RC240-2
Brief Description
IC FPGA 174 I/O 240RQFP
Datasheet Download
EP20K200RC240-2.pdf
Availability of EP20K200RC240-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP20K200RC240-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K200RC240-2
Internal Part NumberEIS-EP20K200RC240-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20K®
Number of LABs/CLBs832
Number of Logic Elements/Cells8320
Total RAM Bits106496
Number of I/O174
Number of Gates526000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package240-RQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K200RC240-2
Related LinksEP20K20, EP20K200RC240-2 Datasheet, Alt Distributor
EP20K200RC240-2 Details Description
Related parts for EP20K200RC240-2
CAP CER 1000PF 250VAC Y5P SMD datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP15 0.98" datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY STR DBLE-END 24" datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R HT 16-14 6 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 8IN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V JB 0201 datasheet.pdf