Vishay/BCcomponents MCU08050D5001BP500
MCU08050D5001BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5001BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5001BP500.pdf
Availability of MCU08050D5001BP500
QUANTITY
MCU08050D5001BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5001BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5001BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5001BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5001BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5001BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D5001BP500
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MCG20K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 7.0" 0.102" BK datasheet.pdf
MICRO 25C PIN 36" 26/11 NI datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf