Vishay/BCcomponents MCU08050D6811BP500
MCU08050D6811BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6811BP500
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6811BP500.pdf
Availability of MCU08050D6811BP500
QUANTITY
MCU08050D6811BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6811BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6811BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6811BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6811BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6811BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6811BP500
RES SMD 649K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .85A HZ 10-SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP HSG 3POS UMNL HI TEMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP5062 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.5A TO-220FP datasheet.pdf