Vishay/BCcomponents MCU08050D8870BP500
MCU08050D8870BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8870BP500
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8870BP500.pdf
Availability of MCU08050D8870BP500
QUANTITY
MCU08050D8870BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8870BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8870BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8870BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8870BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8870BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D8870BP500
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 35X35X12.5MM datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf