Vishay/Beyschlag MCW0406MD5492BP100
MCW0406MD5492BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD5492BP100
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD5492BP100.pdf
Availability of MCW0406MD5492BP100
QUANTITY
MCW0406MD5492BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD5492BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD5492BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD5492BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD5492BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD5492BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD5492BP100
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 18 NICKEL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TRACK ADJ SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A TO220-7 datasheet.pdf
RES 113K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf