AVX Corporation MD011C271KAB
MD011C271KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011C271KAB
Brief Description
CAP CER 270PF 100V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD011C271KAB.pdf
Availability of MD011C271KAB
QUANTITY
MD011C271KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011C271KAB
Internal Part NumberEIS-MD011C271KAB
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011C271KAB
Related LinksMD011C, MD011C271KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011C271KAB Details Description
Related parts for MD011C271KAB
CONN HEADER 29POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 3A 14.6MM datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 5.1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE .5M datasheet.pdf
MF SPARE ACT'R datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 70MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf