AVX Corporation MD015A560JAB
MD015A560JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A560JAB
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A560JAB.pdf
Availability of MD015A560JAB
QUANTITY
MD015A560JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A560JAB
Internal Part NumberEIS-MD015A560JAB
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A560JAB
Related LinksMD015A, MD015A560JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A560JAB Details Description
Related parts for MD015A560JAB
IC MPU M680X0 33MHZ 132CQFP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEAT SINK XFP PCI APPLICATIONS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y4-M6 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER ASSY, 35 POS VERTICAL datasheet.pdf