AVX Corporation MD015C332MAB
MD015C332MAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C332MAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C332MAB.pdf
Availability of MD015C332MAB
QUANTITY
MD015C332MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C332MAB
Internal Part NumberEIS-MD015C332MAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C332MAB
Related LinksMD015C, MD015C332MAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C332MAB Details Description
Related parts for MD015C332MAB
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK W/SURGE PROTECT datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 4750K 12" ALUM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 84MM datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf