AVX Corporation MD015C473KAB
MD015C473KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C473KAB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C473KAB.pdf
Availability of MD015C473KAB
QUANTITY
MD015C473KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C473KAB
Internal Part NumberEIS-MD015C473KAB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C473KAB
Related LinksMD015C, MD015C473KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C473KAB Details Description
Related parts for MD015C473KAB
CONN S-RELIEF BLAC ZE 4 OR datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 100V 20A GBJ datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A/1A DL 10SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
GASKET 6CIR FOR PLUG HOUSING datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf