Hirose Electric Co Ltd MDF6-16DS-3.5C
MDF6-16DS-3.5C picture photo
Mfg. Part Number
MDF6-16DS-3.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 16POS 3.5MM
Datasheet Download
MDF6-16DS-3.5C.pdf
Availability of MDF6-16DS-3.5C
QUANTITY
MDF6-16DS-3.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF6-16DS-3.5C
Internal Part NumberEIS-MDF6-16DS-3.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesMDF6
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.138" (3.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.197" (5.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF6-16DS-3.5C
Related LinksMDF6-16, MDF6-16DS-3.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF6-16DS-3.5C Details Description
Related parts for MDF6-16DS-3.5C
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/GRY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 8A 100V SFAST REC datasheet.pdf