Hirose Electric Co Ltd MDF7-17S-2.54DSA(56)
MDF7-17S-2.54DSA(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-17S-2.54DSA(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 17POS SINGLE TIN
Datasheet Download
MDF7-17S-2.54DSA(56).pdf
Availability of MDF7-17S-2.54DSA(56)
QUANTITY
MDF7-17S-2.54DSA(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-17S-2.54DSA(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-17S-2.54DSA(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-17S-2.54DSA(56)
Related LinksMDF7-17S-2, MDF7-17S-2.54DSA(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-17S-2.54DSA(56) Details Description
Related parts for MDF7-17S-2.54DSA(56)
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
8 POS RIGHT ANGLE HEADER ASSY datasheet.pdf
AB 3108A PLUG KIT 14S CAD OD datasheet.pdf