Hirose Electric Co Ltd MDF7-46D-2.54DSA
MDF7-46D-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-46D-2.54DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 46POS DOUBLE GOLD
Datasheet Download
MDF7-46D-2.54DSA.pdf
Availability of MDF7-46D-2.54DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDF7-46D-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-46D-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-MDF7-46D-2.54DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-46D-2.54DSA
Related LinksMDF7-46D, MDF7-46D-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-46D-2.54DSA Details Description
Related parts for MDF7-46D-2.54DSA
SSD 32GB 2.5" SATA datasheet.pdf
LED 2HI 3MM DIFF YELLOW PC MNT datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
T5007, 2 N/C, S. STEEL HEAD, FRO datasheet.pdf
HANDLE 4HP VME PLASTIC BLACK datasheet.pdf
CONN 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
470UF 6,3V 8X18MM 85C 3000H datasheet.pdf