Hirose Electric Co Ltd MDF7-9P-2.54DS(56)
MDF7-9P-2.54DS(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-9P-2.54DS(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 9POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-9P-2.54DS(56).pdf
Availability of MDF7-9P-2.54DS(56)
QUANTITY
MDF7-9P-2.54DS(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-9P-2.54DS(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-9P-2.54DS(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-9P-2.54DS(56)
Related LinksMDF7-9P-2, MDF7-9P-2.54DS(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-9P-2.54DS(56) Details Description
Related parts for MDF7-9P-2.54DS(56)
MOSFET N-CH 20V 6.5A 6-TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf