Hirose Electric Co Ltd MDF7C-20DP-2.54DSA
MDF7C-20DP-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-20DP-2.54DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-20DP-2.54DSA.pdf
Availability of MDF7C-20DP-2.54DSA
QUANTITY
MDF7C-20DP-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-20DP-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-MDF7C-20DP-2.54DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMDF7
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.118" (3.00mm)
Length - Stack Height0.728" (18.50mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack, Gray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-20DP-2.54DSA
Related LinksMDF7C-20D, MDF7C-20DP-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-20DP-2.54DSA Details Description
Related parts for MDF7C-20DP-2.54DSA
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf