Essentra Components (formerly Richco, Inc.) MDLSP2-10M-01
MDLSP2-10M-01 picture photo
Mfg. Part Number
MDLSP2-10M-01
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Datasheet Download
MDLSP2-10M-01.pdf
Availability of MDLSP2-10M-01
QUANTITY
MDLSP2-10M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDLSP2-10M-01
Internal Part NumberEIS-MDLSP2-10M-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyBoard Supports
SeriesMDLSP2
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.760" (19.30mm)
Support Hole Diameter0.138" (3.50mm)
Support Panel Thickness0.065" (1.65mm)
Mounting Hole Diameter0.138" (3.50mm)
Mounting Panel Thickness0.065" (1.65mm)
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDLSP2-10M-01
MDLSP2-10M-01 Details Description
Related parts for MDLSP2-10M-01
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 4W datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf