ITT Cannon, LLC MDM-15SCBR-A174-F222
MDM-15SCBR-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-15SCBR-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-15SCBR-A174-F222.pdf
Availability of MDM-15SCBR-A174-F222
QUANTITY
MDM-15SCBR-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-15SCBR-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-15SCBR-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-15SCBR-A174-F222
Related LinksMDM-15SCBR, MDM-15SCBR-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-15SCBR-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-15SCBR-A174-F222
BAG 4150 METAL IN 3MIL 12X16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 22A U8FL datasheet.pdf