ITT Cannon, LLC MDM-25SBSP
MDM-25SBSP picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SBSP
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-25SBSP.pdf
Availability of MDM-25SBSP
QUANTITY
MDM-25SBSP Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SBSP
Internal Part NumberEIS-MDM-25SBSP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SBSP
Related LinksMDM-2, MDM-25SBSP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SBSP Details Description
Related parts for MDM-25SBSP
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
PROGRAMMER HC(S)08 AND HCS12 MCU datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf