ITT Cannon, LLC MDM-37PBSM7
MDM-37PBSM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PBSM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-37PBSM7.pdf
Availability of MDM-37PBSM7
QUANTITY
MDM-37PBSM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PBSM7
Internal Part NumberEIS-MDM-37PBSM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PBSM7
Related LinksMDM-3, MDM-37PBSM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PBSM7 Details Description
Related parts for MDM-37PBSM7
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf